LOTTO-Bydgostia w liczbach

lotto-bydgostia-2016

Nasz klub powstał w dniu 4 grudnia 1928 roku. W 92-letniej historii sportowcy LOTTO-Bydgostia zdobyli 31-krotnie Drużynowe Mistrzostwo Polski w następujących latach 1938, 1966, 1967, 1970 oraz nieprzerwanie przez dwadzieścia siedem lat: 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019.
W historii sportowcy LOTTO-Bydgostii zdobyli na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy 175 medali, w tym 57 złotych, 65 srebrnych, 53 brązowe, a na mistrzostwach Polski 1943 medale, w tym 795 złotych, 612 srebrnych, 536 brązowych.
Reprezentanci Polski, którzy startują w barwach LOTTO-Bydgostia wywalczyli w historii klubu 6 medali na Igrzyskach Olimpijskich, 3 złote, srebrny i 2 brązowe.
Robert Sycz – dwukrotny złoty medalista w dwójce podwójnej kategorii lekkiej w Sydney 2000 i Atenach 2004 (w osadzie z Tomaszem Kucharskim – AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Magdalena Fularczyk-Kozłowska – złota medalistka w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 (w osadzie z Natalią Madaj) i brązowa medalistka w dwójce podwójnej w Londynie 2012 (w osadzie z Julią Michalską – Tryton Poznań)
Natalia Madaj – złota medalistka w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 (w osadzie z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską).
Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak – srebrni medaliści w czwórce bez sternika kategorii lekkiej w Pekinie 2008 (w osadzie z Pawłem Rańdą – AZS Politechnika Wrocławska i Łukaszem Pawłowskim – AZS Toruń)
Monika Chabel (z d. Ciaciuch) – brązowa medalistka w czwórce podwójnej w Rio 2016 (w osadzie z Marią Springwald (AZS AWF Kraków), Joanną Leszczyńską (WTW Warszawa) i Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa)

Reprezentanci Litwy, którzy startowali w barwach LOTTO-Bydgostia wywalczyli w historii klubu 2 medale na Igrzyskach Olimpijskich, srebrny i brązowy.
Mindaugas Griskonis i Saulius Ritter – srebrni medaliści w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016
Donata Vistartaite i Milda Valciukaite – brązowe medalistki w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016

21 olimpijczyków LOTTO-Bydgostia, którzy reprezentowali Polskę:
- Robert Sycz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj, Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Monika Chabel (z d. Ciaciuch), Dariusz Radosz, Mikołaj Burda, Jerzy Broniec, Wojciech Gutorski, Alfons Ślusarski, Sebastian Kosiorek, Mariusz Daniszewski, Marian Drażdżewski, Piotr Hojka, Martyna Mikołajczak, Agnieszka Tomczak, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska, Łukasz Siemion, Arkadiusz Sobkowiak

5 olimpijczyków LOTTO-Bydgostia, którzy reprezentowali Litwę:
- Saulius Ritter, Mindaugas Griskonis, Donata Vistartaite, Milda Valciukaite, Lina Saltyte

Medaliści LOTTO-Bydgostia na mistrzostwach świata seniorów i mistrzostwach Europy seniorów:

- 24 medalistów mistrzostw świata seniorów: Aneta Bełka, Miłosz Bernatajtys, Mateusz Biskup, Jarosław Bielaszewski, Jerzy Broniec, Mikołaj Burda, Monika Chabel (z d. Ciaciuch), Joanna Ditttmann, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Mindaugas Griskonis, Magdalena Kemnitz, Tomasz Kowalik, Natalia Madaj, Krzysztof Pikulski, Saulius Ritter, Alfons Ślusarski, Łukasz Siemion, Robert Sycz, Iwona Tybinkowska, Donata Vistartaite, Marcin Wika, Rafał Woźniak, Maria Wierzbowska, Iwona Zygmunt,

- 35 medalistów mistrzostw Europy seniorów: Ryszard Ablewski, Miłosz Bernatajtys, Daniel Bojarek, Jerzy Broniec, Mikołaj Burda, Monika Chabel (z d. Ciaciuch), Joanna Dittmann, Maria Dopierała, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Anna Gołębiewska, Barbara Grocholska-Borkowska, Mindaugas Griskonis, Wojciech Gutorski, Piotr Hojka, Sebastian Kosiorek, Maria Kowalska, Tomasz Kwiatkowski, Natalia Madaj, Rolandas Mascinskas, Sabina Matuszewska-Zdziennicka, Danuta Migocka, Martyna Mikołajczak, Leszek Niewiarowski, Krzysztof Pikulski, Dariusz Radosz, Saulius Ritter, Łukasz Siemion, Katarzyna Soczewka, Paulina Szmajda, Alfons Ślusarski, Milda Vaciukaite, Donata Vistartaite, Daniel Welter, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska.

- najwięcej złotych medali na mistrzostwach Polski (czołowa dziesiątka):
1. Agnieszka Tomczak-Mełnicka – 64
2. Iwona Zygmunt – 52
3. Aneta Bełka – 51
4. Joanna Dittmann – 40
5. Iwona Tybinkowska – 38
5. Magdalena Wesołowska – 38
7. Monika Chabel (z d. Ciaciuch) – 32
7. Dorota Gazda – 32
9. Agnieszka Madaj – 30
10. Zuzanna Dreier – 29
uwzględniono złote medale zdobyte przez wioślarki na mistrzostwach Polski w następujących regatach: Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Młodzików, Mistrzostwa Polski w Sprincie Wioślarskim, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski na Ergometrze, Długodystansowe Mistrzostwa Polski, Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Polski (seniorki) + tytuły Drużynowego Mistrza Polski.

- najwięcej złotych medali na mistrzostwach Polski (czołowa dziesiątka):
1. Mikołaj Burda – 54
2. Wojciech Gutorski – 49
3. Miłosz Bernatajtys – 37
4. Ryszard Ablewski – 35
5. Bartłomiej Pawełczak – 32
5. Dariusz Radosz – 32
7. Daniel Bernatajtys – 31
8. Jakub Dominiczak – 28
8. Łukasz Zub – 28
10. Robert Sycz – 27
uwzględniono złote medale zdobyte przez wioślarzy na mistrzostwach Polski w następujących regatach: Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Młodzików, Mistrzostwa Polski w Sprincie Wioślarskim, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski na Ergometrze, Długodystansowe Mistrzostwa Polski, Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Polski (seniorzy) + tytuły Drużynowego Mistrza Polski.

- najwięcej tytułów mistrzyni Polski seniorek zdobyły (czołowa trójka):
1. Agnieszka Tomczak-Mełnicka – 31
2. Iwona Zygmunt – 22
3. Aneta Bełka – 19

- najwięcej tytułów mistrza Polski seniorów zdobyli (czołowa trójka):
1. Mikołaj Burda – 26
2. Wojciech Gutorski – 22
3. Alfons Ślusarski 17

- najwięcej tytułów drużynowego mistrza Polski (czołowa trójka):
1. Mikołaj Burda – 22 razy w latach 1998-2019
2. Wojciech Gutorski – 21 razy w latach 1998-2018
3. Miłosz Bernatajtys – 20 razy w latach 1997-2016

- najwięcej tytułów mistrzyni Polski seniorek z rzędu w jednej konkurencji:
Agnieszka Tomczak-Mełnicka – ergometr wioślarski – 9 razy w latach 1994-2002

- najwięcej tytułów mistrza Polski seniorów z rzędu w jednej konkurencji :
Alfons Ślusarski – dwójka bez sternika – 11 razy w latach 1966-1976

——————————————————————————————————

Wyniki w sezonie 2020

MISTRZOSTWA EUROPY SENIORÓW NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM, Praga – 11.01.2020 r.

Kobiety – srebrny medal
Anna Wierzbowska
trener: Michał Kozłowski

Mężczyźni – osoby niepełnosprawne (PR2) – brązowy medal
Daniel Welter
trener: Marian Drażdżewski, opiekun osób niepełnosprawnych: Andrzej Mazurowicz

MISTRZOSTWA ŚWIATA SENIORÓW NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM, Paryż – 08.02.2020 r.

Kobiety – kategoria lekka do 23 lat – złoty medal
Klaudia Pankratiew
trener: Tomasz Strychalski

ENEA MISTRZOSTWA POLSKI NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM, Wrocław – 25.01.2020 r.

Kobiety – złoty medal
Anna Wierzbowska
trener: Michał Kozłowski

Juniorki – złoty medal
Zuzanna Madaj
trener: Aneta Bełka-Siemion

Kobiety – osoby niepełnosprawne (PR3-PDK) – złoty medal
Magdalena Maxelon
trener: Marian Drażdżewski, opiekun osób niepełnosprawnych: Kazimierz Fiut

Mężczyźni – osoby niepełnosprawne (PR3-PDM) – złoty medal
Daniel Bojarek
trener: Marian Drażdżewski, opiekun osób niepełnosprawnych: Kazimierz Fiut

Kobiety – kategoria lekka do 23 lat – srebrny medal
Klaudia Pankratiew
trenerzy: Tomasz Strychalski

Mężczyźni – osoby niepełnosprawne (PR-2M) – srebrny medal
Daniel Welter
trener: Marian Drażdżewski, opiekun osób niepełnosprawnych: Andrzej Mazurowicz

Mężczyźni – kategoria lekka – brązowy medal
Dawid Wachowicz
trenerzy: Daniel Bernatajtys i Marian Drażdżewski

PUNKTACJA DRUŻYNOWA XXIX MISTRZOSTW POLSKI NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM 2020 – WROCŁAW:

1.LOTTO-BYDGOSTIA – 276 pkt
2.AZS UMK TORUŃ – 171 pkt
3.POSNANIA-RBW – 141 pkt
4.WTW WARSZAWA – 135 pkt
5.AZS SZCZECIN – 84 pkt
6.AZS AWF GORZÓW WLKP – 81 pkt
7.ZAWISZA BYDGOSZCZ – 64 pkt
8.DRAKKAR GDAŃSK – 60 pkt
9.UKS SZÓSTKA – 48 pkt
10.GOPŁO KRUSZWICA – 47 pkt
11.WISŁA GRUDZIĄDZ – 46 pkt
12.AZS AWF WARSZAWA – 43 pkt
13.AZS AWF KRAKÓW – 42 pkt
14.POLONIA POZNAŃ – 38 pkt
14.PTW PŁOCK – 38 pkt
16.AZS AWF POZNAŃ – 35 pkt
17.MOS EŁK – 33 pkt
18.KW 1904 POZNAŃ – 31 pkt
19.AZS WRATISLAVIA WROCŁAW – 30 pkt
20.MKS DWÓJKA WARSZAWA – 27 pkt
20.UKS 93 Kraków – 27 pkt
22.AZS AWFiS Gdańsk – 26 pkt
23.BTW BYDGOSZCZ – 24 pkt
24.TOWARZYSTWO WISŁA DLA WIOŚLARZY – 17 pkt
24.UKS ATENY WAŁCZ – 17 pkt
26.KTW KALISZ – 10 pkt
27.UKS MILENIUM WROCŁAW – 8 pkt
28.AZS UW WARSZAWA – 7 pkt
28.WTW WŁOCŁAWEK – 7 pkt
30.BKW BYDGOSZCZ – 6 pkt
30.KSWIR PEGAZ WROCŁAW – 6 pkt