30. rocznica wodowania Solanusa. Obchody w Gdyni i Bydgoszczy

Dokładnie 2 maja 1992 roku w Górkach Zachodnich zwodowano i ochrzczono jacht LOTTO-Bydgostia Solanus. Obchody tej rocznicy odbyły się w Bydgoszczy oraz w Gdyni, gdzie obecnie jest zacumowany jacht.

Uroczystości rozpoczęliśmy dokładnie 2 maja w siedzibie naszego klubu, gdzie spotkały się osoby związane z Solanusem. Była do okazja do wspomnień, wręczenia pamiątek, podziękowań i aktów Honorowego Członka Klubu. Oprócz tego uczestnicy jubileuszowego spotkania, poprzez przekaz internetowy, wzięli udział w ramach „Dnia flagi” w uroczystym podniesieniu biało-czerwonej bandery na „Solanusie”, a także obejrzeli film z chrztu jachtu oraz z najbardziej prestiżowego rejsu w latach 2010-2011 „Morskim Szlakiem Polonii” trwającym ponad 500 dni.

Świętowanie w Gdyni odbyło się w ubiegły weekend, 14-15 maja w Yacht Park Marina. Przez niemal cały weekend jacht Solanus był udostępniony dla zwiedzających, którzy mogli go zwiedzić, a nawet odbyć krótki rejs po zatoce. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę od godz. 13:00. Uczestniczyli w nich przedstawiciele LOTTO-Bydgostia oraz zaproszeni goście, wśród których był m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Na ręce włodarza naszego miasta przekazano tablicę żeliwną z wizerunkiem Bydgoszczy, czyli macierzystego portu Solanusa.

Warto zaznaczyć, że Miasto Bydgoszcz było oficjalnym partnerem obchodów 30-lecia wodowania i chrztu jachtu Solanus.

Przypomniano również najważniejsze wyprawy, do których można zaliczyć np. rejs dookoła Islandii, na Spitsbergen czy opłynięcie obu Ameryk Morskim Szlakiem Polonii. Kapitan Solanusa, Bronisław Radliński opowiedział też o planach na kolejne wyprawy, a przede wszystkim głównym celu członków sekcji Żeglarstwa Morskiego klubu RTW LOTTO-Bydgostia: – Byłoby wspaniale po raz pierwszy opłynąć Grenlandię. Do tej pory żaden jacht nie przeszedł tak daleko na północ. Chciałbym żeby bydgoski jacht był pierwszy, który coś takiego zrobi.

Życzymy zatem realizacji tego planu oraz samych pomyślnych wiatrów!