Mistrzowie Europy trenują w LOTTO-Bydgostia!

Sześć medali mistrzostw Europy w zaledwie kilka dni zdobyli na początku września zawodnicy klubu LOTTO-Bydgostia. Te sukcesy podsumowaliśmy podczas poniedziałkowej konferencji w siedzibie naszego klubu.

Pierwszym omawianym wydarzeniem były Młodzieżowe Mistrzostwa Europy rozgrywane w pierwszy weekend września (3-4.09) w belgijskim Hazewinkel. – To mój pierwszy medal z zawodów międzynarodowych, z którego jestem bardzo zadowolona – rozpoczęła Małgorzata Strybel, która zdobyła srebrny krążek w konkurencji czwórki bez sterniczki kobiet. Jej entuzjazm podzieliła Paulina Chrzanowska, czyli zdobywczyni brązowego medalu w osadzie czwórki podwójnej kobiet. – Byłyśmy bardzo zdeterminowane, by pokazać, że umiemy zabrać się za światową czołówką – powiedziała Chrzanowska.

Obydwie dziewczyny przeszły długą drogę i stosunkowo późno trafiły do reprezentacji młodzieżowej. Może to ta ścieżka, która powinna być obrana już wcześniej – podsumował Waldemar Nowakowski, trener klubowy zawodniczek.

Ponadto Młodzieżowym Mistrzem Europy został Tomasz Lewicki (czwórka bez sternika), który trenuje w naszym klubie pod okiem trenerów Daniela Bernatajtysa oraz Mariana Drażdżewskiego.

Drugim omawianym wydarzeniem były Akademickie Mistrzostwa Europy (6-9.09), w których startowali zawodnicy LOTTO-Bydgostia prezentujący trzy bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnikę Bydgoską i Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Tym razem najlepsi okazali się reprezentanci UKW, którzy zdobyli aż trzy złota!

Przywiozłyśmy medale, więc wszystkie jesteśmy zadowolone – podsumowało krótko Izabela Gałek, która dwukrotnie stanęła na podium wraz z Klaudią Pankratiew. Obie dziewczyny wygrały konkurencję dwójki podwójnej kobiet oraz razem z Pauliną Chrzanowską i Małgorzatą Strybel zwyciężyły w czwórce podwójnej kobiet.

Złoty medal w dwójcę kategorii lekkiej mężczyzn zdobyli Dawid Frącz-Zakrzewski i Artur Zalewski. – Zawodnicy bardzo solidnie i profesjonalnie podchodzili do treningów. Byli dobrze przygotowania technicznie i fizycznie – podsumował Marian Drażdżewski, jeden z dwóch trenerów klubowych zawodników. Trener Daniel Bernatajtys dodał – Chłopacy mieli krótką przerwę między innymi zawodami, ale dali radę, czego efekt było widać.

W przyszłym roku studenci z całej Europy będą rywalizować w Bydgoszczy. Podczas tegorocznych mistrzostw nasi zawodnicy odebrali flagę organizatora Akademickich Mistrzostw Europy w wioślarstwie, które odbędą się w pierwszej połowie września 2023 roku.