Żeglarze LOTTO-Bydgostia podsumowują sezon 2022

Wraz z końcem października tegoroczny sezon na wodzie zakończyli członkowie Sekcji Żeglarstwa Morskiego LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz. Jak podsumowują ten rok? Odpowiedzi na to pytanie udziela Komandor Sekcji Morskiej Włodzimierz Palmowski.

Sezon 2022 to przede wszystkim 30. rocznica wodowania i chrztu jachtu. Z tej okazji odbyły się dwie super imprezy: pierwsza w dniu 02.05.2022 r. w siedzibie klubu, a druga w dniu 15.05.2022 r. w Yacht Park Marina Gdynia. Były opowieści, wspomnienia z okresu budowy, pierwszych rejsów oraz wielkich wypraw. Nie zabrakło też wspomnień o tych, którzy już odeszli na wieczną wachtę. W obchodach uczestniczyła również matka chrzestna jachtu Pani Maria Kaszowska, ówczesne władze miasta oraz obecny prezydent Bydgoszczy Pan Rafał Bruski, który objął patronat nad imprezą.

Okres letnich pływań poprzedziły żmudne prace modernizacyjne i remontowe, abyśmy mogli bezpiecznie i bezawaryjnie korzystać z jachtu w sezonie 2022.

Sezon był bardzo bogaty w rejsy oraz imprezy towarzyszące. Pływaliśmy na naszym pięknym Bałtyku i odwiedzaliśmy porty polskie, duńskie, niemieckie i szwedzkie. Ogółem odbyliśmy 18 rejsów przepływając blisko 2500 mil morskich, w których wzięło udział ok. 100 żeglarzy. W większości były to osoby z naszego klubu.

Do tradycji należy już rejs kapitanów seniorów oraz uczestnictwo w corocznym zlocie jachtów w Gdyni pod nazwą „Próchno i Rdza”. Poza tym odbyliśmy tygodniowy rejs z młodymi adeptami żeglarstwa licząc na to, że to oni kiedyś nas zastąpią. Sukcesem było również samodzielne prowadzenie jachtu przez trzech nowych skiperów – naszych wychowanków i członków klubu.

Wielkie słowa uznania dla tych, którzy profesjonalnie przygotowali jacht do pływania oraz dla kapitanów, którzy bezpiecznie go prowadzili i dbali o stan techniczny Solanusa.

Zakończyliśmy sezon wyciągnięciem jachtu w naszej marinie w Górkach Zachodnich w dniu 25 października 2022 r. z wielkim postanowieniem TAK TRZYMAĆ!

Komandor Sekcji Morskiej RTW
Włodek Palmowski