Kadrowicze na zgrupowaniach w Livigno i Jakuszycach

W Livigno i Jakuszycach odbywają się zgrupowania reprezentacji Polski przed nadchodzącym sezonem. Obecni na nich są oczywiście przedstawiciele LOTTO-Bydgostii.

W malowniczej, włoskiej miejscowości Livigno, czyli jednym z najsłynniejszych alpejskich kurortów narciarskich, przebywa od 6 stycznia kadra seniorów. Na zgrupowanie powołanych zostało dwóch zawodników LOTTO-Bydgostii: Mikołaj Burda i Mateusz Biskup.

Wszystko odbywa się zgodnie z planem. Mamy bardzo dobre warunki do treningów, nie możemy narzekać na hotel czy jedzenie. Zgrupowanie jest bardzo dobrze zorganizowane – mówi Mikołaj Burda.

Treningi w Livigno charakteryzują się dużą objętością, więc nasi zawodnicy mają sporo pracy. – Nie jest to dla nas łatwe zgrupowanie. Najwięcej czasu spędzamy na nartach biegowych, na których wyrabiamy bazę tlenową. Oprócz tego ćwiczymy także na ergometrach i na siłowni, a rano mamy rozruchy – mówi Mateusz Biskup.

Kadra będzie przebywać we Włoszech do 25 stycznia. Cztery dni później Burda i Biskup wystartują w mistrzostwach Polski na ergometrach we Wrocławiu. – Chcemy się tam pokazać z jak najlepszej strony. Po mistrzostwach nadal trzeba jednak będzie pokazywać trenerowi, że jest się przydatnym w budowaniu osady – mówi Burda.

Jednym z najważniejszych startów w pierwszym półroczu dla zawodników przebywających obecnie w Livigno będą centralne regaty w Poznaniu, które zaplanowano na przełom kwietnia i maja. – Wtedy właśnie trenerzy będą mogli ocenić poziom każdego z nas i na podstawie tego wybrać składy do poszczególnych osad – wyjaśnia Biskup.

Na mistrzostwach Polski we Wrocławiu Mikołaj Burda i Mateusz Biskup spotkają się z pozostałymi zawodnikami LOTTO-Bydgostii. W Jakuszycach przebywają obecnie Joanną Dittmann i Paulina Chrzanowska (wraz z kadrą seniorek) oraz Małgorzata Strybel i Zuzanna Szczerba (jako członkinie kadry młodzieżowej).

Podczas zgrupowania w Jakuszycach naszym głównym zadaniem jest kształtowanie wytrzymałości, dlatego treningi tutaj są bardzo długie. Wszystko przebiega zgodnie z planem, może z wyjątkiem dwóch wyjść na narty, gdy warunki nie pozwalały. We wtorek jednak dosypało trochę śniegu i mogliśmy znowu realizować zajęcia na nartach biegowych – mówi trener Michał Kozłowski.

Podobnie jak męska część reprezentacji, także panie najwięcej czasu spędzają na nartach biegowych, a pozostałe zajęcia odbywają się na siłowni i ergometrach. Zgrupowanie w Jakuszycach potrwa do 27 stycznia. – Prosto stąd, na dwa dni przed imprezą, pojedziemy do Wrocławia na mistrzostwa Polski w ergometrach – zapowiada trener Kozłowski.