Mateusz Biskup mistrzem Europy!

Czwórka podwójna mężczyzn z Mateuszem Biskupem w składzie zdobyła w ubiegły weekend złoty medal mistrzostw Europy. W słoweńskiej miejscowości Bled wystąpili także inni zawodnicy LOTTO-Bydgostia.

Polska osada wystąpiła w identycznym składzie jak na zwycięskich mistrzostwach świata w ubiegłym roku. W sobotnim finale Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański bardzo dobrze zaczęli rywalizację, a później kontrolowali jej przebieg. W końcówce odparli jeszcze atak Holendrów i z czasem 5:40.24 jako pierwsi przekroczyli linię mety. Srebro zdobyli wspomnieni Holendrzy, a brąz przypadł broniącym tytułu Włochom.

Dla Biskupa to pierwszy złoty medal mistrzostw Europy. Dotychczas miał na swoim koncie dwa srebra – w dwójce podwójnej (Racice, 2017) oraz w czwórce podwójnej (Monachium, 2022).

O medal walczyła także Martyna Radosz, która wystartowała wraz z Katarzyną Wełną w dwójce wagi lekkiej kobiet. Po dobrym starcie Polki były drugie, ale w połowie dystansu spadły na czwartą pozycję. Ostatecznie nie zdołały już wrócić na podium. Z czasem 6:56.31 straciły sekundę do trzecich Francuzek.

W finale A wystartowała też czwórka, w której wystąpił Mikołaj Burda oraz Łukasz Posyłajka, Mateusz Wilangowski i Emilian Jackowiak. Polacy zajęli piąte miejsce (05:58.94), zaś złoto trafiła do Brytyjczyków.

Joanna Dittmann, Izabela Gałek oraz Paulina Chrzanowska, które wystartowały wraz z Barbarą Streng w czwórce podwójnej kobiet zajęły 4. miejsce w finale B (06:38.41), tym samym kończąc mistrzostwa Europy na 10. miejscu.

Zmagania w mistrzostwach Europy mają za sobą także juniorzy, którzy w poprzedni weekend (20-21 maja) wystąpili w Brive La Gaillarde we Francji. Julia Ćwiklińska wystartowała w dwójce podwójnej juniorek, zajmując 3. miejsce w finale B. Na tej samej pozycji uplasowała się czwórka bez sterniczki, w której znalazły się Wiktoria Zawadzka i Julia Oszczęda.