Piknik Wioślarski pełen podziękowań i gratulacji

W poniedziałek, 6 czerwca w naszej przystani odbył się tradycyjny piknik wioślarski po Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbyły się na torze regatowym w Poznaniu. Była to okazja do świętowania kolejnego sukcesu klubu. W spotkaniu uczestniczyli członkowie LOTTO-Bydgostia oraz zaproszeni goście.

Klub po raz 30 z rzędu wygrał Mistrzostwa Polski Seniorów w klasyfikacji drużynowej. W tym roku seniorzy LOTTO-Bydgostia zdobyli 14 medali – 6 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych. Sukcesy odnieśli również Mastersi, którzy podczas swoich weekendowych zmagań uzyskali łącznie 6 medali – 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy.

W tegorocznej klasyfikacji drużynowej mamy aktualnie 735 punktów i wyprzedzamy KS Posnania-RBW o ponad 200 punktów. Zdobyta przewaga ułatwi nam uzyskanie 30 z rzędu tytułu Drużynowego Mistrza Polski, lecz walka o to trwa jeszcze przez kilka miesięcy.

Na pikniku po raz ostatni w roli prezesa oficjalnie wystąpił Zygfryd Żurawski, który powitał przybyłych gości i krótko wspomniał dotychczasową drogę klubu w walce o Drużynowego Mistrza Polski.

Przez te 29 lat był tylko jeden taki rok pod znakiem zapytania: w 2000 roku przed ostatnimi regatami długodystansowymi na Kanale Żerańskim mieliśmy 19 punktów przewagi przed AZS Toruń. Dzwoniłem do Sydney i gratulowałem Robertowi Syczowi medalu, a jednocześnie prosiłem o udział w tych ostatnich mistrzostwach za pięć dni. Wystartował na długim dystansie, wygrał w kategorii open i przyczynił się do zwycięstwa klubu – mówił prezes.

Tegoroczne mistrzostwa seniorów krótko podsumowali występujący w nich zawodnicy oraz trenerzy, a następnie głos zabrali zaproszeni goście.

fot. Julia Kowacic

Jako pierwszy wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślał, że 30 tytuł z rzędu nie jest kwestią przypadku, lecz zasługą prezesa, będącego zarazem ambasadora wioślarstwa. – Klub LOTTO-Bydgostia ma doskonałego sternika – powiedział wojewoda, wręczając statuetkę „Tańczącej pary” w podziękowaniu za zasługi dla kujawsko-pomorskiego sportu.

Przez te 30 lat był Pan nie tylko wychowawcą i nauczycielem wielu tu obecnych, ale przede wszystkim przewodnikiem w dążeniu do sukcesów w sporcie i w życiu – mówił Radny Sejmiku Wojewódzkiego Roman Jasiakiewicz, a Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski dodał: – To nie tylko wielki człowiek, który odchodzi na odpoczynek z powodu rodziny. Gratuluję Panie Prezesie, że dostrzega Pan te najważniejsze wartości, które dotyczą każdego z nas. Człowiek jest najważniejszy.

Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski mówił o przyszłości.- To trudny moment dla klubu. Czasami, jak to na wodzie, powstają wiry, ale jak się skończy ten okres trudny, to wszyscy chwytają za wiosła i płyną w tym samym kierunku, a Pan Prezes przecież nie zostawia klubu– mówił prezydent, gratulując sukcesów, które są zasługa ciężkiej pracy. – To sport, w którym nie ma przypadku – dodał prezydent.

Na pikniku wioślarskim obecni byli także byli i obecni parlamentarzyści. – Panie Prezesie, za to, że był Pan sternikiem marzeń w stronę najwyższych, złotych wyników, jestem Panu bardzo wdzięczny – powiedział Jan Rulewski. – Dziękujemy, że Bydgoszczy przez te 30 lat mogła być stolicą polskich wioseł – mówił Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Jan Szopiński

Na pikniku nie mogło zabraknąć również partnerów naszego klubu. Jednym z nich, już od 30 lat jest Totalizator Sportowy. Obecna na spotkaniu Dyrektor Oddziału Totalizatora Sportowego sp. z o. o. w Bydgoszczy Monika Pikos pogratulowała sukcesów klubu i podkreśliła zasługi prezesa Żurawskiego.

Od wielu, wielu lat dbał o dobrą jakość infrastruktury, sprawił, że i miejsce i klub są znane na arenie międzynarodowego sportu. To, co najważniejsze, prezes spowodował, że LOTTO-Bydgostia to nie tylko zespół i relacje, ale taka drużynowa rodzina.

fot. Julia Kowacic

Prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy Krzysztof Sikora przypomniał, że działania klubu pomogły również w rozwoju sportu akademickiego i życzył dalszych sukcesów w wioślarstwie. – Aby Wam się udawało dalej tę passę podtrzymywać – powiedział.

Środowisko sportowe reprezentowali m.in. Prezes Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Związku Towarzystw Wioślarskich Stefan Janeczek oraz członkowie Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej. Wszyscy dziękowali za wychowanie wielu pokoleń wioślarzy i współpracę. Ponadto, prezes KPRO Krzysztof Zieliński wręczył prezesowi Zygfrydowi Żurawskiemu okolicznościowy medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Po przemówieniach przyszła pora na tradycyjny tort ufundowany przez prezydenta Bydgoszczy, który wspólnie pokroili Prezes LOTTO-Bydgostia, medalistka olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz prezydent Rafał Bruski.