Prezes Zygfryd Żurawski przekazuje stery nad klubem

20 czerwca 2022 roku klub LOTTO-Bydgostia odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze związane m.in. z wyborem nowego prezesa. Po 31 latach z funkcją żegna się Zygfryd Żurawski.

W czasie jego prezesury LOTTO-Bydgostia osiągała liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Klub od 1993 roku nieprzerwanie uzyskuje tytuł Drużynowego Mistrza Polski, a jego reprezentanci sześciokrotnie stanęli na podium na Igrzyskach Olimpijskich zdobywając 3 złote medale, jeden srebrny i 2 brązowe. Prezes Żurawski kierował klubem w najlepszym okresie w jego niespełna stuletniej historii.

Decyzja o rezygnacji z funkcji prezesa zapadła w marcu. Prezesa skłoniła do niej z pozoru zwykła domowa sytuacja. – Pracowałem w domu na komputerze, pisałem jakieś pismo i w pewnym momencie podszedł do mnie wnuczek Franciszek ze swoim młodszym braciszkiem Leonem i prosili o pomoc w ułożeniu klocków. Odpowiedziałem, że mam pilne pismo i później to zrobię. Po 10 minutach Franciszek podszedł znowu i prosił o pomoc. Ponownie odpowiedziałem, że nie teraz, bo piszę. Po kolejnych 10 minutach przyszedł z łezką w oku i powiedział „Dziadek, czy Ty nie wiesz, że dzieci są najważniejsze!”. W tym momencie powiedziałem sobie, że faktycznie dzieci są najważniejsze – opowiada jeszcze aktualny prezes.

Żurawski swoją decyzję podjął, kierując się także dobrem klubu. – Traktuję prezesurę w klubie, jako takie profesjonalne hobby i byłoby faktycznie bardzo źle, gdyby funkcjonowanie klubu było związane wyłącznie z moją osobą i zdrowiem. Myślę, że dobrze, by był ktoś nowy, młody. W interesie klubu jest żebym odszedł, choć oczywiście nie uciekam. Będę pomagał, będę blisko klubowych spraw, ale po 20 czerwca, po wyborach, będzie nowa osoba.

– Klub świętował sukcesy, gdyż moją podstawową zasadą była podmiotowość każdego zawodnika i zawodniczki. To było najważniejsze. Nigdy tej zasady nie złamałem i mam przesłanie dla przyszłego prezesa i zarządu, by ta zasada nie została złamana– podkreśla Zygfryd Żurawski.