Seniorzy LOTTO-Bydgostia wrócili z mistrzostw świata w Racicach

Joanna Dittmann, Mikołaj Burda i Mateusz Biskup to przedstawiciele naszego klubu, którzy wystąpili jako kadra Polski na Mistrzostwach Świata Seniorów w czeskich Racicach. Najlepszy występ zanotował Mateusz Biskup, który zdobył złoto!

Walkę o medal polscy wioślarze stoczyli z osadami z Włoch i Wielkiej Brytanii. Na początku rywalizacji to czwórka z Italii prowadziła, ale na dystansie Polacy zdołali wyprzedzić rywali i to do Biało-Czerwonych trafiło złoto. Drugie miejsce ostatecznie zajęli Brytyjczycy, a dopiero trzecie Włosi. 

Dogadaliśmy się z chłopakami, że nie odpuszczamy Włochów na więcej niż pół łódki. My słyniemy z tego, że gdy jest środkowy tysiąc, to wtedy odchodzimy reszcie i teraz było tak samo – mówił Mateusz Biskup podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Z Włochami Polacy mieli rachunki do wyrównania, gdyż przegrali z nimi na mistrzostwach Europy w Monachium, gdzie nasza osada zdobyła srebro. – Wydaje mi się, że ten brązowym medal nie jest ich spełnieniem marzeń. Wiedzieliśmy, że będą mocni, ale to, co wydarzyło się w Monachium, na pewno nam pomogło. Chcieliśmy się odegrać – wyjaśniał Biskup. 

Medal zdobyty przez osadę w składzie Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański był jedynym krążkiem zdobytym przez reprezentację Polski w Racicach. 9. miejsce zajęła osada z Mikołajem Burdą oraz Łukaszem Posyłajką, Piotrem Juszczakiem i Mateuszem Wilangowskim, natomiast 11. lokatę – czwórka podwójna kobiet z Joanną Dittmann. 

Gdy w Racicach polska osada płynęła po medal, na przystani LOTTO – Bydgostia trwała Wielka Wioślarska. Impreza została jednak na chwilę przerwana, aby wszyscy na telebimie mogli zobaczyć decydujący wyścig. – To było bardzo miłe zobaczyć, że ludzie nam kibicują i trzymają kciuki – przyznawał Biskup podczas spotkania z mediami.

Teraz wioślarze czwórki podwójnej będą mogli odpocząć. Urlop nie będzie jednak długi, bo – jak wyjaśnia Biskup – trener Aleksander Wojciechowski zapowiedział, że za tydzień napisze z wytycznymi dla swoich podopiecznych. 

Złoci medaliści będą spotykać się w najbliższych tygodniach, ale w nieco innych okolicznościach. Nie będą bowiem świętować na podium, lecz… na weselach. W przerwie od startów Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski zaplanowali śluby ze swoimi wybrankami. 

Mateusz Biskup jest zawodnikiem LOTTO-Bydgostii od 2019 roku. Zdobyte w sobotę mistrzostwo świata jest jego największym sukcesem w karierze. Na swoim koncie ma też srebro i brąz mistrzostw świata oraz srebro mistrzostw Europy w dwójce podwójnej oraz wspomniane srebro mistrzostw Europy wywalczone w tym roku w czwórce podwójnej.