Wielka Wioślarska o Puchar Brdy już w sobotę!

Już tylko dni dzielą nas od XXXI Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Okazją do zapowiedzi imprezy była konferencja prasowa, która w środę po południu odbyła się w naszej przystani.

Regaty są organizowane przez Kujawsko – Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich oraz porozumienie Bydgoskie Wioślarstwo zrzeszające wszystkie bydgoskie kluby. Łącznie zgłoszonych zostało 50 osad (ósemek ze sternikiem), a więc 450 zawodników. To więcej uczestników niż na mistrzostwach Polski, co czyni z Wielkiej Wioślarskiej największe regaty ósemek w kraju.

W tym roku meta wyjątkowo zostanie usytuowana na przystani LOTTO – Bydgostia przy ul. Żupy. Taka decyzja została podjęta już pół roku temu z powodu planów remontu Rybiego Rynku.

Impreza rozpocznie się o godz. 11:45 od biegów otwartych juniorów i juniorek na dystansie 2,5 km z udziałem 9 osad męskich i 6 osad żeńskich. Następnie odbędą się biegi seniorów i seniorek oraz mastersów. Wśród tych ostatnich po raz pierwszy na Wielkiej Wioślarskiej pojawią się osady z Brdowa i Opola oraz żeńska osada z Ukrainy.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy będzie powrót zmagań Oxford – Cambridge. W ostatnich dwóch latach na przeszkodzie stawały ograniczenia związane z pandemią. – Z powodu ograniczeń proceduralnych i sanitarnych nie mogliśmy zaprosić tych dwóch osad, ale kontakty nie zostały zerwane. Kiedy więc pojawiła się możliwość, to oba kluby ochoczo odpowiedziały na nasze zaproszenie i w najbliższy piątek pojawią się w Bydgoszczy – mówił podczas konferencji prasowej wicekomandor regat Romuald Poślednik.

Załogi Oxford i Cambridge składają się zarówno z zawodników, którzy byli już w Bydgoszczy, jak i tych, dla których będzie to pierwsza wizyta na Brdzie. Wśród nich znajdzie się też olimpijczyk z Tokio, który na igrzyskach reprezentował Bermudy. Teraz wystartuje jako zawodnik Cambridge. Początek wyścigu brytyjskich osad o godz. 16:00.

W biegu głównym juniorów (godz. 14:35), będącym też Memoriałem Zbigniewa Urbanyi i wyścigiem o nagrodę Totalizatora Sportowego, reprezentacja Bydgoszczy zmierzy się z AZS UMK Toruń. – Nasi rywale to obecni mistrzowie Polski, ale w naszej osadzie też znajdą się medaliści tej imprezy. Oni są zgrani, a my mieliśmy krótkie przygotowania, ale przebiegły one zgodnie z planem i wszyscy są zdrowi. Nastroje są pozytywne i bojowe. Nawet przed chwilą w szatni jeden z zawodników powiedział, że zwycięstwo to sprawa honoru – mówił trener Patryk Glaza, który poprowadzi reprezentację Bydgoszczy.

Ostatnim zaplanowanym wyścigiem jest bieg główny seniorów o Puchar Rady Miasta Bydgoszczy i nagrodę Totalizatora Sportowego, w którym wystąpią Posnania RBW Poznań i reprezentacja Bydgoszczy. – Nasza osada składa się w większości z kadrowych zawodników. W sumie mamy pięć osób z LOTTO-Bydgostia oraz trzy z BTW, skąd jest także sterniczka – mówił trener Daniel Bernatajtys. – Myślę, że kluczowe będzie pierwsze 1000 metrów. Mamy przewagę w postaci znajomości rzeki. Wiemy, gdzie są glony i jak je ominąć – dodał z uśmiechem szkoleniowiec. Początek tego wyścigu zaplanowano na godz. 16:05.

Podczas konferencji doszło także do tradycyjnego losowania torów:

Bieg główny juniorów – Memoriał Zbigniewa Urbanyi i Wyścig o nagrodę Totalizatora Sportowego
Tor 1: AZS UMK Toruń
Tor 2: Reprezentacja Bydgoszczy

Bieg Oxford – Cambridge
Tor 1: Oxford
Tor 2: Cambridge

Bieg główny seniorów o Puchar Rady Miasta i Nagrodę Totalizatora
Tor 1: Reprezentacja Bydgoszczy
Tor 2: Posnania RBW Poznań