Wioślarstwo morskie

Wioślarstwo morskie jest coraz bardziej zyskującą na popularności i najszybciej rozwijającą się wioślarską dyscypliną sportową na świecie. Według informacji na dzisiaj w 2028 roku znajdzie się w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles.

Warto podkreślić, że LOTTO-Bydgostia ma już cztery medale zdobyte na Morskich Mistrzostwach Świata:

  • 2007 rok Cannes – srebrny medal w czwórce podwójnej ze sternikiem kobiet,
  • 2008 rok San Remo – brązowy medal w czwórce podwójnej ze sternikiem mężczyzn,
  • 2009 rok Plymouth – brązowy medal w czwórce podwójnej ze sternikiem kobiet,
  • 2010 rok Istambuł – brązowy medal w czwórce podwójnej ze sternikiem kobiet,
    We wszystkich wymienionych zawodach zawodnicy startowali i zdobywali medale na pożyczonych łodziach.

Ten widowiskowy sport rozgrywany jest na morskich wodach otwartych lub zatokach, w specjalnych łodziach dedykowanych tylko dla tej dyscypliny. Odbywają się wyścigi na 4000m i 6000m oraz sprinty, które według informacji z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego mają być wpisane w program Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Trasa dystansów morskich wyznaczona jest bojami ze zmianą kierunku wyścigu – rywalizacja jest dobrze widoczna dla kibiców stojących na plaży. W jedynkach, dwójkach i czwórkach prowadzona jest rywalizacja kobiet i mężczyzn.
Organizowane są również zawody dla załóg mieszanych:

  • konkurencje żeńskie: CW1x , CW2x , CW4x+
  • konkurencje męskie: CM1x , CM2x , CM4x+
  • konkurencje mieszane: CMix2x

Dyscyplina daje możliwość zagospodarowania z bezpośredniego zaplecza kadr narodowych PZTW, zawodników kadry po zakończonym sezonie (jeżeli jest taka możliwość), a także zawodników w momencie kończenia kariery w wioślarstwie klasycznym – zapewniając płynne przejście na sportową emeryturę przez wioślarstwo morskie. Patrząc na rosnącą popularność dyscypliny należy liczyć się, że poziom sportowy będzie z roku na rok coraz wyższy. Na świecie rośnie też liczba organizowanych zawodów.

Michał Kozłowski