Rzadkie zjawisko uchwycone na zdjęciu podczas rejsu naszych żeglarzy

Niezwykle świecące chmury mieli okazje zobaczyć uczestnicy lipcowego rejsu jachtu Solanus Bydgoszcz wokół Bornholmu. W środku nocy na niebie widoczne były obłoki srebrzyste, czyli najwyższe chmury obserwowane na Ziemi, wiszące niemal na granicy kosmosu!

Początek rejsu dał nam możliwość obserwacji zjawiska z jakim wiele osób nigdy się nie spotkało. Była lipcowa noc, około 2 nad ranem. Psia wachta jest w połowie swojego czuwania. Na północnym niebie, nad Bornholmem, zaczynają pojawiać się cienkie, wątłe pasemka chmur, które początkowo nie zwracają na siebie uwagi. Ale kiedy zaczęliśmy się im bliżej przyglądać, zauważyliśmy coś niespodziewanego. Chmury wydają się świecić. Na ciemnym niebie wyglądają jak srebrne serpentyny – wspomina Janusz Kępa.

To właśnie on sfotografował to zjawisko. Janusz Kępa – III oficer na rejsie Solanusa wokół Bornholmu prowadzonego przez Tomasza Maraska – jest bardzo doświadczonym fotografem. Przez wiele lat pełnił też funkcję Prezesa w Okręgu Toruńskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że zrobił nocne zdjęcie chmur z pokładu rozkołysanego falami jachtu.

Zamieszczona fotografia została wykonana w dniu 25 lipca 2022 roku o godz. 03:24. Na widnokręgu widać światła lotniska i osad na Bornholmie.

Czym są obłoki srebrzyste?

To polarne chmury mezosferyczne widziane w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce znajduje się 6-16° poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50 a 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze na wysokości około 75–85 km. Powstają tam, gdy temperatura spadnie poniżej -128° C, co dzieje się właśnie w okresie letnim. Należy ich szukać w pogodniejszą noc nad północnym horyzontem, 1-3 godz. po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Najbardziej popularna i wiarygodna teoria sugeruje, że NLC składają się z cząsteczek pyłu meteorowego, rzadziej wulkanicznego osadzonych w kryształach lodu. Te kryształy lodu, które zawierają cząstki pyłu z meteoroidów i komet  są tak małe, że ich wielkość jest porównywana do cząstek w dymie papierosowym.  Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom ich charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.

Każdy może spróbować!

Niewykluczone, że to nieostatnie spotkanie naszych żeglarzy z tym zjawiskiem. W planach są już kolejne rejsy, do których mogą dołączyć nowe osoby! Załogi zmieniają się najczęściej w Kołobrzegu i Świnoujściu a następnie pływają po obszarze Bałtyku Południowego odwiedzając duńskie, szwedzkie i niemieckie mariny. 

Ponadto w sezonie nawigacyjnym 2022 są jeszcze wolne terminy na zarezerwowanie jachtu. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: https://solanus.bydgostia.org.pl/index.php/rezerwacja-jachtu/