Zmarł Kapitan Bronisław Radliński

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Kapitana Bronisława Radlińskiego – wspaniałego żeglarza i człowieka, uczestnika m.in. rejsu „Morskim Szlakiem Polonii 2010-2011”.
Rodzinie wyrazy głębokiego współczucia składa Społeczność Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Bydgostia.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Pogrzeb śp. kpt. Bronisława Radlińskiego odbędzie się w poniedziałek, 6. listopada o godz. 13.00 w Bydgoszczy na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej.

Bronisława Radliński urodził się 2 marca 1951 roku w Ostrowy koło Częstochowy, kapitan jachtowy, opłynął na Solanusie obie Ameryki, uczestniczył wielu wypraw polarnych.
Żeglarstwa jachtowego uczył się w rejsach po jeziorach mazurskich na studenckich obozach żeglarskich. Po skończeniu studiów, w 1977 roku pracował w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (PESA Bydgoszcz) w Bydgoszczy, wstępując do Kolejowego Klubu Sportowego Brda.
W 1978 roku uzyskał stopień sternika jachtowego, a rok później odbył pierwszy rejs morski na jachcie Euros. Od tego czasu żeglował w każdym sezonie nawigacyjnym, na różnych funkcjach żeglarskich. W 1986 roku zdobył stopień jachtowego sternika morskiego. W tym czasie, w ZNTK Bydgoszcz wybudowano jacht typu Horn 30 (Zentek), na którym Radliński odbył wiele rejsów zatokowych.
Kapitan Radliński był jednym z inicjatorów i budowniczych jachtu typu J-80 (Solanus), który w 1992 roku został zwodowany w Górkach Zachodnich. Tego samego roku, Radliński w roli pierwszego oficera odbył na nim dziewiczy rejs do Geteborga. Do 1997 roku brał udział w rejsach po Morzu Północnym, kanale La Manche oraz Morzu Norweskim.


W 1997 roku uzyskał stopień kapitana jachtowego; w tym samym roku uczestniczył w wyprawie dookoła Islandii, przechodząc jednocześnie cieśninę Pentland Firth (dwukrotnie: z zachodu na wschód i wschodu na zachód). Od 1997 roku do 2000 roku prowadził rejsy w funkcji kapitana, między innymi do Cuxhawen, Helgolandu, Amsterdamu, Rotterdamu, Oslo. W 2001 roku był organizatorem i kapitanem wyprawy wokół Svalbardu, a w 2003 roku uczestniczył jako kapitan w rejsie polarnym wzdłuż wschodnich wybrzeży Grenlandii. W latach 2010-2011 poprowadził Solanusa w rejsie dookoła obu Ameryk. – „Morskim Szlakiem Polonii 2010-11”.
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, otrzymał m. in. II nagrodę Rejs Roku 2001, II nagroda Rejs Roku 2003, II nagroda Rejs Roku 2010 i 2011 oraz nagroda Kolosy 2011 w kategorii Żeglarstwo. Na ul. Długiej w Bydgoszczy znajduje się Aleja Bydgoskich Autografów w której swój podpis posiada Kapitan Bronisław Radliński.


Największym sukcesem był jego udział w stałej 3-osobowej załodze jachtu „SOLANUS” podczas wyprawy „Morskim Szlakiem Polonii 2010-2011” dookoła obydwu Ameryk. Podczas całego, trwającego 502 dni rejsu pełnił obowiązki Kapitana, a „SOLANUS” przepłynął przez Przejście Północno-Zachodnie i wrócił dookoła Przylądka Horn.

Decyzją Walnego Zgromadzenia Członków Bronisław Radliński został Honorowym Członkiem RTW Bydgostia.

Bronku, pływaj po Wieczystym Oceanie wraz z naszymi kolegami: Olkiem Kaszowskim, Heniem Lewandowskim, Zbyszkiem Urbanyim, Witoldem Kantakiem i wielu, wielu innymi.