Reprezentanci LOTTO-Bydgostia z tytułami sportowców 100-lecia

Poznaliśmy laureatów plebiscytu na najlepszych sportowców 100-lecia w regionie organizowanego przez Kujawsko-Pomorską Radę Olimpijskich. Znalazło się wśród nich czterech reprezentantów naszego klubu.

Plebiscyt powstał z okazji setnej rocznicy powrotu do Macierzy miast i miasteczek naszego regionu. – Taki wyjątkowy jubileusz sprzyja wszelkim podsumowaniom oraz próbom ustalenia najwybitniejszych – stwierdził Andrzej Maciejewski, sekretarz K-P Rady Olimpijskiej, a zarazem przewodniczący kapituły konkursowej, która wybrała najlepszych sportowców w 36 kategoriach. Decyzje podejmowali najwybitniejsi znawcy sportu i nagradzanych dyscyplin.

Zawodnicy LOTTO-Bydgostia niewątpliwie okazali się najlepsi w wioślarstwie. Oprócz tego wspomniano, że to właśnie w tej dyscyplinie powstał pierwszy bydgoski klub sportowy po odzyskaniu niepodległości. Było to Towarzystwo Wioślarzy „Tryton” (obecnie Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie), którego spotkanie założycielskie odbyło się już 16 marca 1920 roku.

Nagrody najlepszym sportowcom wręczono podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu Kujaw i Pomorza zorganizowanej 2 września 2022 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Byli wśród nich:

Magdalena Fularczyk-Kozłowska (wioślarstwo kobiety)
Dwukrotna medalistka olimpijska – brązowa w Londynie (2012) oraz złota w Rio de Janeiro (2016). W całej swej sportowej karierze zdobyła 28 medali mistrzostw w kraju. Obecnie trener sekcji Wiosła Amatorskie LOTTO-Bydgostia, w której pokazuje piękno wioślarstwa wszystkim chętnym osobom.

Robert Sycz (wioślarstwo mężczyźni)
Dwukrotny złoty medalista olimpijski (Sydney 2000 i Ateny 2004) oraz 29-krotny mistrz Polski seniorów w trakcie trwającej dwadzieścia lat karierze sportowej. Obecny Prezes naszego klubu oraz trener wioseł krótkich PZTW.

Ryszard Kubiak (wioślarstwo sternicy)
Uważany za najlepszego sternika w historii polskiego wioślarstwa. Brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980). Zawodnik naszego klubu funkcjonującego pod nazwą Kolejowy Klub Wioślarski.

Aleksander Kaszowski (żeglarstwo)
Organizator i twórca żeglarstwa morskiego w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy został wybudowany pierwszy bydgoski jacht oceaniczny „Euros”, który stał się jednym z najsławniejszych polskich jachtów.


Ponadto w kategorii wioślarstwo kobiet w pierwszej dziesiątce znalazły się również:
– Natalia Madaj (2 msc.)
– Monika Ciaciuch-Chabel (3 msc.)
– Maria Wierzbowska (5 msc.)
– Joanna Dittmann (7 msc.)
– Martyna Mikołajczak-Radosz (8 msc.)
– Agnieszka Tomczak-Mełnicka (9 msc.)

Natomiast wśród mężczyzn w wioślarstwie znaleźli się również:
– Bartłomiej Pawełczak i Miłosz Bernatajtys (6 msc.)
– Alfons Ślusarski i Jerzy Broniec (7 msc.)
– Mikołaj Burda (8 msc.)

Galeria zdjęć z gali dostępna tutaj: https://www.bydgostia.org.pl/foto/thumbnails.php?album=102